24. augusta 2023, Bratislava
5 minutes read
#AdamsPeak #Ratnapura #SleepingElephant #SvatyněZubu #Sygiriya #Top7MagickýchMíst

7 magických miest na Srí Lanke, kde nájdete skutočný pokoj

Srí Lanka je známa nielen svojou krásnou prírodou, ale aj históriou a kultúrou. Môže sa pochváliť duchovnými miestami, kde sa pri vašej návšteve rozhostí pokoj a pohoda. Tieto miesta sú totiž spojené s legendami a tradíciami, ktoré odrážajú hlbokú vieru ľudí. Tu je 7 z nich.

  1. Adam’s Peak

Adam’s Peak je jedným z najposvätnejších vrcholov na Srí Lanke. Nachádza sa na juhu krajiny, v provincii Sabaragamuwa. Na jeho vrchole sa nachádza odtlačok nohy vtlačený do skaly. Kresťania veria, že je to odtlačok nohy prvého človeka Adama po jeho vyhnaní z raja, budhisti ho spájajú s Budhom a hinduisti s bohom Šivom. Niet divu, že je to dôležité pútnické miesto. Adamov vrch však ponúka oveľa viac.

Konajú sa tu rôzne náboženské rituály a oslavy, z ktorých veľmi dôležitá je oslava sviatku Budhu. Nezabudnuteľným zážitkom je nočný výstup a následné pozorovanie východu slnka sprevádzané údermi na zvon, ktorým každý pútnik zazvoní toľkokrát, koľkokrát vystúpil na Adamov vrch. Keď zvon utíchne, kňaz prednesie modlitbu na privítanie nového dňa. Je to skutočne úchvatný zážitok.

 

2. Chrám zubov

Chrám zubov je ďalším z najposvätnejších miest na Srí Lanke. Chrám sa nachádza neďaleko mesta Kandy a stal sa dôležitým pútnickým miestom, pretože jeho posvätná komora obsahuje dôležitú relikviu, a to Budhov zub. Miestni obyvatelia veria, že samotná návšteva tohto miesta prináša ľuďom ochranu a šťastie. Najdôležitejšou slávnosťou v chráme je potom Esala Perahera, počas ktorej sa vystavuje Budhov zub a oslavuje sa sprievodom slonov, tanečníkov a hudobníkov a náboženskými procesiami.

Zdroj: unsplash.com – Gurth Bramall – Svatyně zubu

3. Vrchol Sygiriya (Levia skala)

Sygiriya alebo tiež Levia skala sa nachádza v centrálnej časti ostrova a koluje okolo nej mnoho legiend a povestí. Verí sa, že kto vylezie na Sygiriya, dosiahne duchovné osvietenie. Preto sa pre niektorých návštevníkov výstup na vrchol považuje za pútnický akt spojený s duchovnou premenou. Rovnako úchvatné sú aj záhrady, ktoré vrchol obklopujú. Prirovnávajú ich k raju, takže ak hľadáte pokoj, odporúčame vám, aby ste si tu na chvíľu posedeli a načerpali energiu tohto miesta.

4. Hora Ritigala

Podobne mystickú atmosféru zažijete aj na hore Ritigala, ktorá je obklopená lesom exotických a liečivých rastlín. V jej lone je ukrytý kláštor, v ktorom kedysi dávno žili mnísi. Toto miesto bolo postavené na duchovné účely. Rastlinstvo a živočíšstvo je tu skutočne rozmanité a pôsobivé. Nie nadarmo sa hovorí, že opičí boh Hanuman tu raz zhodil kus Himalájí. Pobyt v tomto prostredí má priaznivé účinky na psychiku.

Zdroj: unsplash.com – Gurth Bramall – klášter na hoře Rittigala

5. Mesto Ratnapura

Ratnapura je miesto, ktoré je známe bohatými náleziskami drahých kameňov, ako sú zafíry, rubíny a iné farebné polodrahokamy. Miestni obyvatelia veria v energiu a silu, ktorá prúdi z týchto kameňov, a preto odporúčajú turistom navštíviť Ratnapuru, čo v preklade zo sinhálčiny znamená „mesto drahokamov“. Ak potrebujete načerpať energiu, silu a upokojiť myseľ, vydajte sa do Ratnapury a navštívte miestnu svätyňu alebo niektorý zo starobylých chrámov.

6. Hora Pidurangala

Hora Pidurangala je pôsobivý skalný útvar nachádzajúci sa neďaleko mesta Sigiriya. Pidurangala ponúka nielen zaujímavý výstup po kamenných schodoch a úzkych cestičkách na vrchol, ale aj úchvatný výhľad na Sigiriyu. Na vrchole sa nachádza budhistický chrám a skalná jaskyňa poskytujúca pokojné prostredie na rozjímanie. Pidurangala je tak silno zahalená do duchovnej atmosféry, že sa tu oplatí aspoň na chvíľu zotrvať.

Zdroj: pixabay.com – VacacionesPagodasBlog – výhled na Sigirii

7. Malý Adamov vrch Aby ste našli skutočný pokoj, vydajte sa aj na Malý Adamov vrch, ktorý dostal meno po svojom väčšom bratovi Adamovom vrchu, pretože má podobný tvar. Nachádza sa vo fenomenálnej oblasti Ella na juhu Srí Lanky, ktorá je známa svojimi pôsobivými horskými masívmi. Cesta na vrchol je sama o sebe úchvatným zážitkom. Vedie cez čajové plantáže, ktorých svieža zeleň je jednoducho úchvatná. Trasa je veľmi dobre schodná a trvá maximálne 3 hodiny. Na vrchole budete odmenení nádherným výhľadom na okolitú krajinu. 8. Rezort Spiaceho slona

Ďalším miestom, ktoré síce nie je hora ani pamiatka, ale kde si zaručene oddýchnete, je Sleeping Elephant Beach Resort. Nachádza sa v meste Tangalle, len 59 km od medzinárodného letiska Mattala Rajapaksa. Je to oáza, v ktorej záhradách nájdu návštevníci všetko, po čom ich srdce a duša túži, vrátane dokonalého pokoja. Hostia si môžu dopriať oddych v jednom z apartmánov, bungalovov alebo víl, prípadne pri vonkajšom bazéne. Dokonalý priestor na meditáciu, rozjímanie, ale aj aktívny oddych nájdete na pláži Rekawa, ktorá je súčasťou rezortu. Atmosféra na tejto pláži vás jednoducho očarí.

Zdroj: facebook.com – Sleeping Elephant Beach Resort

V našom rezorte Sleeping Elephant Resort sme hrdí na to, že poskytujeme hosťom nezabudnuteľný pobyt a skvelé služby. Naším cieľom je zabezpečiť, aby ste si skutočne oddýchli, užili si pobyt na úžasnej Srí Lanke a odniesli si zážitky, na ktoré budete spomínať celý život. Preto pre vás radi zorganizujeme akýkoľvek druh výletu kamkoľvek na Srí Lanku. Pripravení sme vás zasvätiť do tajov tejto nádhernej krajiny plnej rozmanitých farieb a chutí. Pomôžeme vám naplniť myseľ dojmami, srdce radosťou a dušu pokojom.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár