24. augusta 2023, Bratislava
4 minutes read
#Dambatenne #KenilworthEstate #Mackwood #MilovníciČaje

Máte radi čaj? Navštívte jednu zo srílanských tovární na čaj

Srí Lanka je jednou z popredných svetových destinácií pre pestovanie a výrobu čaju. Návšteva čajových tovární je pre milovníkov horúceho nápoja jedinečným zážitkom, ktorý zahŕňa nielen spoznávanie výrobného procesu, ale aj ochutnávku čajov. Do ktorej továrne sa môžete vybrať?

Čajová továreň Mackwoods

Čajová továreň Mackwoods sa nachádza v krásnej oblasti na trase z Kandy do Nuwara Eliya. Nachádza sa uprostred čajových plantáží a budete mať jedinečnú príležitosť vidieť zberačov čaju pri práci. Čajové plantáže Mackwoods sú známe pestovaním jedného z najchutnejších srílanských čajov vôbec. Cejlón si dokonca obľúbila aj kráľovná Alžbeta II.

Čo zaujímavé vás čaká počas návštevy

Miestny sprievodca vám priblíži, ako a čo sa zbiera z čajového kríka a prečo. Uvidíte samotnú výrobu čaju a dozviete sa, ako sa čaj spracováva, aké sú druhy čaju a ako sa čierny čaj líši od zeleného. Návštevu továrne Mackwood odporúčame aj preto, že jej súčasťou je reštaurácia a obchod, kde si môžete kúpiť čaj z miestnych plantáží.

Zdroj: pixabay.com – Koczot - Mackwood

Továreň Dambatenne

Vydajte sa aj do továrne Dambatenne v horskom meste Haputale. Škótsky obchodník Sir Thomas Lipton tu v roku 1890 začal pestovať a vyrábať čaj a jeho čaje sú dodnes známe po celom svete. Na rozsiahlych vrcholoch sa nachádzajú zelené plantáže. Uličky medzi kríkmi sú veľmi príjemné na to, aby ste sa po nich mohli túlať na vlastnú päsť a naplno si vychutnať krásu okolia.

Aké zaujímavosti vás čakajú počas návštevy?

Továreň Dambatenne vás okrem pôsobivej prehliadky spracovania čaju zaujme aj svojím okolím. Nachádza sa v blízkosti vyhliadky, z ktorej sa sir Lipton rád kochal výhľadom. Doprial si čaj z miestnych plantáží. Dnes je na tomto mieste postavená socha sediaca na lavičke v tieni altánku s výhľadom na plantáže, ktorá je na jeho počesť pomenovaná Liptonovo sídlo. Je to akési pútnické miesto pre milovníkov čaju.

Zdroj: google.com – Felix Neudel - Dambatenne

Továreň Kenilworth Estate

Kenilworth Estate je ďalšou perlou v čajovom priemysle. Táto továreň sa nachádza v blízkosti mesta Kandy a je známa svojimi tradičnými metódami spracovania čaju. Pri návšteve vás teda čaká veľmi autentický zážitok, ktorý umocňuje celkovú jedinečnosť čaju. Okrem iného sú veľmi očarujúce aj záhrady, ktoré továreň Kenilworth Estate obklopujú.

Aké zaujímavosti vás čakajú pri návšteve

Samotná výroba čaju, ktorá sa dedí z generácie na generáciu, je úplne exkluzívnym zážitkom. Dozviete sa veľa o histórii výroby, o tom, ako sa správne vysádzajú kríky, akú starostlivosť potrebujú, ako sa čajové lístky zbierajú, uvoľňujú, triedia a sušia. Veľmi zaujímavou podívanou je fáza lúhovania, proces, pri ktorom sa lístky oddeľujú podľa veľkosti a kvality. To ovplyvňuje vôňu a chuť samotného čaju.

Zdroj: google.com – Wasantha Weerasinghe – Kenilworth Estate

Továreň Bogawantalawa

Čajová továreň Bogawantalawa sa nachádza v regióne Dimbula na Srí Lanke. Táto oblasť sa považuje za jedno z hlavných centier pestovania čaju na ostrove. Je známa produkciou čaju s bohatou chuťou a arómou. Plantáže v tejto oblasti sa často rozprestierajú na vysokých svahoch okolitých kopcov, čo vytvára najlepšie podmienky na pestovanie kvalitných čajových lístkov. Okrem toho ponúka svojim návštevníkom úchvatný výhľad na okolie.

Aké zaujímavosti môžete očakávať počas návštevy

V prvom rade by ste mali vedieť, že továreň na výrobu čaju Bogawantalawa je svetovým lídrom, pokiaľ ide o udržateľnosť. Spoločnosti záleží na životnom prostredí, a preto sa k nemu správa s maximálnym rešpektom. Okrem krásnych výhľadov v tejto krajine a sledovania procesu výroby čaju od zberu lístkov až po jeho spracovanie si môžete dopriať aj ochutnávku tohto lahodného nápoja.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár