24. augusta 2023, Bratislava
5 minutes read
#Dambulla #Kandy #NejkrásnějšíChrámy #Sigiriya

Budhistické chrámy Srí Lanka

Pre tých, ktorí túžia po nádychu duchovna, pokoja, mieru, ale aj pre milovníkov histórie a architektúry je Srí Lanka tou správnou voľbou. Je domovom mnohých úchvatných budhistických chrámov. Bohaté budhistické tradície sa tu udržiavajú už tisíce rokov. Navštívte najkrajšie chrámy na Srí Lanke.

Záhadný chrám Sigiriya

Sigiriya, známy aj ako Levia skala, sa nachádza v strednej časti Srí Lanky medzi mestami Dambulla a Habarana. Táto impozantná stavba sa týči na vrchole 200 metrov vysokého útesu a ponúka úžasný výhľad na okolitú krajinu. Pri stúpaní po najdlhšom schodisku na svete, ktoré má číslo 1 860, sa poriadne zapotíte, ale uvidíte, že tá drina stojí za to.

Približne v polovici cesty hore môžete navštíviť galériu s obrazmi 22 pôvabných dievčat, o ktorých pôvode sa takmer nič nevie. Takéto portréty nenájdete nikde inde na Srí Lanke. Pri výstupe uvidíte mohutné levie tlapy. Prečo sa tu nachádza práve tento výjav, je záhadou. Na vrchole sa potom nachádza starobylý palác a kláštor so záhradami, ktorý slúžil ako útočisko pre mníchov. budete sa tu cítiť ako v nebi.

Najposvätnejší chrám v Kandy

Kandy sa považuje nielen za kultúrne srdce Srí Lanky, ale aj za jeden z najposvätnejších chrámových komplexov vôbec. Nachádza sa v srdci Srí Lanky na brehu jazera. Nazýva sa aj Chrám zubu, pretože v bývalom kráľovskom paláci sa nachádza jedna z najposvätnejších budhistických relikvií, Budhov zub. Je ukrytý v zlatej schránke v tvare dagoby, ktorá je ukrytá v šiestich ďalších postupne sa zväčšujúcich schránkach.

Tie sú umiestnené na oltári, kde strážcovia dbajú na to, aby sa žiadny návštevník nepriblížil na menej ako tri metre a nevidel relikviár dlhšie ako 15 sekúnd. Uctievači sedia pred oltárom a modlia sa, za oltárom je potom množstvo sôch sediaceho Budhu obklopených obetnými darmi. Okrem toho samotná budova je svojou architektúrou a výzdobou skutočne úchvatná. Pri návšteve Srí Lanky si preto nenechajte ujsť tento chrám.

Zdroj: pixabay.com – musthaqsms – chrám Kandy

Najdôležitejší chrámový komplex Dambulla

Dambulla, známa aj ako Zlatá jaskyňa, je mesto nachádzajúce sa v centrálnej časti Srí Lanky. Nachádza sa tu jeden z najvýznamnejších a najstarších jaskynných chrámových komplexov na svete. Jeho vek sa odhaduje na 2 000 rokov. Stropy a steny týchto jaskýň sú pokryté freskami a zlatými ozdobami. Celý komplex pozostáva z celkovo 153 jaskýň, z ktorých 5 hlavných jaskýň obsahuje niekoľko stoviek sôch Budhu a malieb znázorňujúcich jeho život.

Hneď pri vstupe do komplexu vás zaujme 30 metrov vysoká pozlátená socha Budhu. Nachádza sa priamo nad takzvaným Zlatým chrámom, ktorý je najmladšou budovou v komplexe. Ostatné jaskyne sú v kopci nad chrámom a sú postavené z tehál. Dostanete sa do nich po točitých schodoch. Keď do nich vstúpite, budete mať pocit, že ste sa ocitli v skutočnom chráme. Určite by ste nemali vynechať takzvanú Modrú svätyňu a posvätný figovník, pod ktorým Budha dosiahol osvietenie, a Chrám veľkého kráľa, ktorý je druhou najkrajšou jaskyňou celého komplexu.

Najstarší chrám Anuradhapury

Anuradhapura sa nachádza aj v centre Srí Lanky. Mesto je plné pozostatkov chrámov, stúp, kláštorov a ďalších svätých miest. Jetavanaramaya, jedna z najvyšších stúp na svete, a Ruwanwelisaya, považovaná za jednu z najkrajších stúp na Srí Lanke, sú len niektoré z miest, ktoré sa nachádzajú v Anuradhapure.

Ide o pomerne rozsiahly komplex. Preto odporúčame začať prechádzku pri nádrži Tissa Wewa, najdôležitejšej nádrži pre celú Anuradhapuru, ktorá bola postavená v 3. storočí pred Kristom. Z rovnakého obdobia pochádza aj skalný chrám, ktorý uvidíte na pravej strane nádrže. V blízkosti chrámu sa nachádza aj socha milencov. Dievča má zdvihnutý prst, aby varovalo pred neuváženým krokom.

Zdroj: pixabay.com – nataliesirova - Anuradhapura

Pozoruhodný chrám Polonnaruwa

Ďalším historickým mestom, ktoré stojí za to vidieť, je Polonnaruwa. Nachádza sa v centrálnej časti Srí Lanky. Svojim návštevníkom ponúka pohľad na niekoľko budhistických chrámov a stúp. Gal Vihara, známa aj ako chrámový komplex štyroch sôch Budhu, je jedným z vrcholov tohto miesta. Sochy vytesané zo skaly sú považované za majstrovské diela a predstavujú významné obdobie umenia na Srí Lanke.

Vek tohto mesta sa odhaduje na 1 000 rokov a v súčasnosti je jedným z najväčších miest na Srí Lanke. Za návštevu určite stojí aj takzvaný Posvätný štvoruholník, akási štvorcová plocha, na ktorej sa nachádzajú významné architektonické chrámy. Nezabudnite navštíviť aj jednu z najkrajších stavieb, a to kruhový chrám Vatadage, alebo tiež 54 m vysokú Rankot Viharu, štvrtú najväčšiu stavbu na Srí Lanke, ktorá stojí za to.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár