24. apríla 2023, Bratislava
4 minutes read
#FruitCurry #Hoppers #Kari #KottuRotti #top10

Srílanská kuchyňa: jedlá, ktoré musíte ochutnať na Srí Lanke

Nespočetné množstvo exotických chutí a pikantných pochúťok, to je Srí Lanka. Pre milovníkov gastronómie je to raj. Ak sa chystáte na Srí Lanku, skúste sa ponoriť do bohatých tradícií, aromatického korenia a kreatívnych chuťových kombinácií. Nepokazíte sa. Tu sú jedlá, ktoré musíte ochutnať na Srí Lanke.

1. Kari ryža

Kari ryža sa považuje za národné jedlo Srílančanov. Zvyčajne ide o kombináciu aromatickej ryže s rôznymi druhmi omáčok, s mäsom alebo rybou. Táto kombinácia spolu vytvára veľmi chutné a vyvážené jedlo, ktoré nesmie chýbať na žiadnom stole počas osláv alebo iných významných príležitostí. Má svoju vlastnú symboliku. Ryža predstavuje zdroj života, zatiaľ čo omáčky potom bohatstvo a rozmanitosť.

2. Kottu Roti

Kottu Roti je chutné a najcharakteristickejšie jedlo vôbec. Už len sledovať jeho prípravu je pôsobivé. Ide o jemne nakrájaný plochý chlieb (roti) zmiešaný s kúskami mäsa, zeleniny a rôznymi druhmi pikantných omáčok. To všetko sa zvyčajne pripravuje na horúcich panviciach pred očami zákazníkov.

3. Hoppers

Hoppers sú tradičné srílanské palacinky z ryžovej múky, ktoré sa pripravujú na rošte. Môžu sa podávať ako tenké chrumkavé placky alebo zdobené vajíčkom v strede. Zvyčajne sa podávajú s omáčkou sambol, zmesou strúhaného kokosu, chilli, cibule a citrónovej šťavy.

Zdroj: atlasobscura.com - Hoppers

4. String Hoppers

String Hoppers, známy aj ako idiyappam, sa tiež vyrába z cesta z ryžovej múky, ale pretláča sa cez formu, aby sa vytvorili tenké rezance v tvare hniezda. Toto jedlo sa často podáva s karí omáčkou Dal vyrobenou zo šošovice a kokosového mlieka. Je medzi ľuďmi obľúbené najmä pre svoju ľahkosť.

5. Devilled chicken

Devilled chicken je veľmi obľúbené jedlo na Srí Lanke. Obľubujú ho najmä milovníci pikantných jedál. Toto pikantné jedlo sa pripravuje z vyprážaného kuracieho mäsa s chilli, cibuľou, paprikou a korením. Výsledkom je skutočne pikantná chuť. Najčastejšie sa podáva s ryžou alebo chlebovými plackami ozdobenými čerstvým koriandrom alebo petržlenovou vňaťou.

6. Lamprais

Lamprais je jedlo, ktoré odráža kultúrnu rozmanitosť Srí Lanky. Je to zmes rôznych jedál. Dominantnými zložkami sú ryža, mäso (kuracie alebo hovädzie), omáčky a vajce, všetko pečené v banánovom liste, ktorý dodáva pokrmu veľmi špecifickú chuť a pomáha ho udržať primerane vlhký. Srílančania tvrdia, že Lamprais by mal byť na zozname každého gurmána.

Zdroj: kids.kiddle.co - Lamprais

7. Polos Curry

Polos Curry je neuveriteľne obľúbené jedlo a pravdepodobne nenájdete domácnosť, kde by chýbalo. Pripravuje sa z mäsa, zvyčajne baranieho, vareného v pikantnej omáčke s rôznymi koreninami, kokosovým mliekom a ďalšími aromatickými koreninami. Často sa podáva s ryžou, s ktorou tvorí vyvážené a sýte jedlo, ale výnimkou nie sú ani chlebové placky.

8. Wambatu Moju

Wambatu Moju je typické jedlo, ktoré osloví najmä tých, ktorí by radi ochutnali niečo veľmi špecifické. Ide o vyprážané plátky baklažánu, ktoré sa potom udusia v karameli s octom, ďalšími prísadami a koreninami. Výsledkom je lahodne karamelizovaný pokrm s jedinečnou chuťou. Bežne sa podáva ako príloha k ryži, teplý alebo studený.

9. Kiribath s Luna Miris

Kiribath je tradičné srílanské jedlo pripravované z ryže varenej v kokosovom mlieku. Zvyčajne sa podáva pri špeciálnych príležitostiach, ako sú narodeniny, sviatky a iné slávnostné príležitosti. Podáva sa s Lunu Miris, pikantnou chilli omáčkou, ktorá dodáva celému pokrmu tú správnu chuť.

Zdroj: worldfood.guide – Kiribath s Lunu Miris

10. Ovocné karí

Ovocné karí je úplne iné jedlo ako predchádzajúce spomenuté. Ide o vegetariánske jedlo z ovocia, ktoré sa varí v špeciálnej omáčke z kokosového mlieka, kari listov a korenia. Pochutnajú si na ňom skôr tí, ktorí majú chuť na sladké a na sladké.

Source: emarkanalytics.com
Foto: unsplash.com
Preview picture: unsplash.com
Tags: technology, top10

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár