9. apríla 2024,
18 minutes read

Objavte 10 tipov, ako si naplánovať lacnú dovolenku na Srí Lanke

Plánovanie cesty je vzrušujúce, ale vyžaduje si aj dobrú finančnú stratégiu. Stanovenie rozpočtu je kľúčové, aby ste si mohli užiť dovolenku na Srí Lanke bez obáv o financie. Zvážte všetky náklady vrátane letov, ubytovania, stravy, dopravy a vybraných aktivít. Majte na pamäti všetky neočakávané výdavky.

Aby ste mohli dodržať rozpočet, uvádzame niekoľko tipov:

 • Vypracujte si presný rozpis výdavkov: Stanovte si limit pre každú výdavkovú položku a snažte sa ho dodržať.
 • Zabezpečte si letenky a ubytovanie včas: Čím skôr si ich rezervujete, tým máte väčšiu šancu získať lepšie ceny.
 • Plánujte si stravovanie vopred: Stravovanie v miestnych reštauráciách môže byť lacnejšie ako stravovanie v turistických zariadeniach. Vyhnite sa turistickým reštauráciám a preskúmajte miestnu kuchyňu.
 • Využívajte miestnu dopravu: Verejná doprava a spoločné taxíky sú často lacnejšou alternatívou ako súkromná doprava. Prezrite si dostupné možnosti dopravy na Srí Lanke.
 • Vyhľadajte zľavy a ponuky: Sledujte cestovné webové stránky a aplikácie, ktoré ponúkajú zľavy na aktivity, výlety alebo ubytovanie.

Nezabudnite, že dodržiavanie rozpočtu vám umožní ušetriť peniaze na ďalšie dobrodružstvo alebo si počas dovolenky na Srí Lanke dopriať niečo špeciálne.

Vyberte si správne ročné obdobie

Ak plánujete navštíviť Srí Lanku, je dôležité vybrať si správne ročné obdobie. Srí Lanka má tropické podnebie a delí sa na dve hlavné ročné obdobia – obdobie monzúnov a obdobie sucha.

Najlepšie obdobie na návštevu

Najlepší čas na návštevu Srí Lanky je počas obdobia sucha, ktoré trvá od decembra do marca v západnej a južnej časti ostrova a od mája do septembra vo východnej časti ostrova. V tomto období je slnečné počasie, príjemné teploty a minimálne zrážky.

V monzúnovom období, ktoré trvá od apríla do júna na juhozápade a západe a od októbra do decembra na severovýchode, sa môžu vyskytnúť vyššie zrážky a silnejší vietor. Toto obdobie je vhodné na surfovanie a spoznávanie prírodných krás ostrova, ale plánovanie aktivít závisí od počasia.

Dôležité je tiež poznamenať, že Srí Lanka je obľúbenou turistickou destináciou, a preto počas hlavných turistických sezón (december a február) môžu niektoré oblasti zaznamenať väčšie preťaženie turistami. Ak uprednostňujete pokojnejšie obdobie, môžete zvážiť návštevu počas menej rušných mesiacov.

Rezervujte si letenky včas

Ak si chcete užiť nádhernú dovolenku na Srí Lanke, je dôležité rezervovať si letenky včas. Čím skôr to urobíte, tým väčšiu šancu budete mať na získanie lacných leteniek. S príchodom internetu je výber a rezervácia letov jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Existuje mnoho webových stránok a aplikácií, ktoré vám pomôžu nájsť tie najlepšie ponuky.

Kde hľadať lacné letenky

Existuje niekoľko osvedčených spôsobov, ako nájsť lacné letenky na Srí Lanku. Tu je niekoľko tipov:

 1. Použite stránku na porovnávanie letov, ako napríklad Skyscanner alebo Kayak. Tieto webové stránky porovnajú ponuky rôznych leteckých spoločností a nájdu najlepšie ceny.
 2. Pozrite si ponuky letov a výpredaje. Mnohé letecké spoločnosti ponúkajú špeciálne zľavy na vybrané trasy alebo počas určitých období. Zaregistrujte sa na odber ich informačných bulletinov alebo ich sledujte na sociálnych sieťach, aby vám neunikla žiadna výhodná ponuka.
 3. Buďte flexibilní pri výbere termínu. Lety sú často lacnejšie počas pracovných dní ako cez víkend. Snažte sa tiež vyhnúť obľúbeným dovolenkovým obdobiam, keď sú lety drahšie.
 4. Zvážte let z iného letiska. Niekedy môžete nájsť lacnejšie letenky, ak poletíte z menšieho alebo vzdialenejšieho letiska. Nezabudnite zohľadniť náklady na dopravu na toto letisko.

Nezabudnite, že lety sú často drahšie, čím bližšie je dátum odletu. Ak teda máte jasno v dátume svojej dovolenky na Srí Lanke, neváhajte a rezervujte si lety včas.

Ubytovanie na Srí Lanke: typy ubytovania a ich výhody a nevýhody

Pri plánovaní cesty na Srí Lanku je dôležité vybrať si správne ubytovanie. Srí Lanka ponúka širokú škálu možností, ktoré vyhovujú rôznym preferenciám a rozpočtom. Tu je prehľad niekoľkých typov ubytovania a ich výhod a nevýhod, aby ste si mohli vybrať to najlepšie pre svoju dovolenku:

 • Hotely: Hotely sú na Srí Lanke veľmi rozšírené a ponúkajú rôzne úrovne komfortu a kvality. Luxusné hotely poskytujú vysoko profesionálne služby, wellness centrá a bazény. Lacnejšie hotely ponúkajú základné vybavenie a sú vhodné pre cestovateľov s nízkym rozpočtom.
 • Hostely: Hostely sú ideálne pre cestovateľov s nízkym rozpočtom alebo pre tých, ktorí chcú spoznať nových ľudí. Ponúkajú spoločné izby za prijateľné ceny a často majú spoločné priestory a aktivity, ktoré podporujú interakciu medzi hosťami.
 • Hostely: Domácnosti sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú zažiť srílanskú pohostinnosť a kultúru na vlastnej koži. Pobyt v miestnej rodine vám umožní nadviazať osobné kontakty a lepšie spoznať miestne zvyky a tradície.
 • Súkromné vily a apartmány: Ak uprednostňujete viac súkromia a nezávislosti, správnou voľbou môže byť prenájom súkromnej vily alebo apartmánu. Tieto možnosti ubytovania často ponúkajú plne vybavenú kuchyňu a priestor na oddych.
 • Ekorezorty: Pre tých, ktorí chcú stráviť dovolenku v súlade s prírodou a ekológiou, sú tu ekorezorty. Tieto ubytovacie zariadenia sa zameriavajú na udržateľnosť, ochranu životného prostredia a ponúkajú rôzne ekologické aktivity.

Pri výbere ubytovacích zariadení je dôležité zvážiť vaše preferencie, rozpočet a zameranie vašej dovolenky. Vždy si overte recenzie a hodnotenia ubytovacích zariadení od iných hostí, aby ste získali predstavu o ich kvalite a službách. Komfortné ubytovanie je kľúčom k príjemnému a pohodlnému pobytu na Srí Lanke.

Vyskúšajte miestnu kuchyňu

Ak chcete Srí Lanku naozaj zažiť, nemôžete vynechať spoznávanie jej bohatej kuchyne. Tradičné srílanské jedlá sú plné exotických chutí a vôní, ktoré vás prenesú do srdca tejto nádhernej krajiny.

Budete mať možnosť ochutnať širokú škálu jedál, ktoré sa líšia regionálne aj použitými surovinami. Srílanská kuchyňa je známa svojou pikantnosťou a používaním čerstvých byliniek a korenín, ako sú kari, koriander, škorica, kardamón a kurkuma.

Jedným z najznámejších srílanských jedál je ryža a kari. Existujú rôzne varianty kari, vrátane kari so zeleninou, kari s rybami alebo kari s kuracím mäsom. Ďalším typickým srílanským jedlom sú Hoppers, čo sú chrumkavé a ľahké placky podávané s rôznymi omáčkami a vývarmi. Nezabudnite ochutnať Kottu Roti, čo je chutné jedlo z plátkov chleba, zeleniny a mäsa, ktoré sa smaží na panvici.

Ak si chcete skutočne vychutnať srílanskú kuchyňu, odporúčam navštíviť tradičné srílanské reštaurácie, kde nájdete autentické recepty a atmosféru. Miestni obyvatelia sú na svoju kuchyňu hrdí a veľmi ochotne vám poradia, čo si vybrať.

Nezabudnite, že srílanská kuchyňa je často pikantná, takže ak nemáte radi ostré jedlá, nezabudnite o tom informovať personál v reštaurácii.

Využívajte miestnu dopravu

Ak plánujete cestovať po Srí Lanke, je dôležité využívať miestnu dopravu, ktorá je nielen cenovo dostupná, ale zároveň vám umožní spoznať krásy krajiny zblízka. Dopravné prostriedky na Srí Lanke sú rozmanité a ponúkajú vám možnosť cestovať podľa vašich preferencií a potrieb.

Miestne autobusy

Miestne autobusy predstavujú najlacnejší spôsob dopravy po Srí Lanke. Ostrov má hustú sieť autobusových liniek, ktoré vám umožnia dostať sa do miest, na pláže a k ďalším turistickým atrakciám. Hoci nie sú luxusné, sú obľúbenou voľbou medzi miestnymi obyvateľmi aj turistami.

Vlaky

Vlaky na Srí Lanke ponúkajú jedinečný zážitok. Majú panoramatické okná a umožňujú vám počas cesty obdivovať krásy krajiny. K dispozícii sú rôzne typy vlakov, od miestnych prímestských až po dlhé medzinárodné spoje. Jazda vlakom je pohodlná a pomerne lacná.

Tuk-tuky

Tuk-tuky sú pre Srí Lanku charakteristické a poskytnú vám autentický zážitok z krajiny. Sú to malé motorové vozidlá s tromi kolesami, ktoré sa pohybujú pomerne rýchlo. Tuk-tuky sú dobrou voľbou, ak potrebujete rýchlu a lacnú dopravu.

Džípy

Ak plánujete výlet do divočiny alebo odľahlých oblastí Srí Lanky, môžete využiť prenájom džípov. Džípy sú vhodné na jazdu v teréne a umožnia vám preskúmať neprístupné miesta a prírodné krásy krajiny.

Používanie miestnej dopravy na Srí Lanke vám ušetrí peniaze a poskytne nezabudnuteľné zážitky. Vyberte si najvhodnejší dopravný prostriedok podľa svojich potrieb a začnite objavovať všetko, čo táto úžasná krajina ponúka.

Navštívte bezplatné alebo veľmi lacné atrakcie

Ak plánujete cestu na Srí Lanku, určite navštívte niektoré z mnohých atrakcií, ktoré sú buď úplne bezplatné, alebo veľmi lacné. Táto krajina ponúka širokú škálu atrakcií, ktoré vám umožnia spoznať jej krásy a kultúru bez prílišnej finančnej záťaže. Tu sú niektoré z najlepších bezplatných a lacných atrakcií, ktoré môžete na Srí Lanke navštíviť:

Národný park Udawalawe

Jednou z najväčších atrakcií na Srí Lanke je Národný park Udawalawe. Tento park je domovom mnohých druhov divokých zvierat vrátane slonov, levov, krokodílov a mnohých ďalších. Za veľmi prijateľnú cenu si môžete prenajať džíp a prejsť sa po parku.

Chrám Gangaramaya

V meste Kolombo sa nachádza majestátny chrám Gangaramaya. Tento chrám je známy svojou výnimočnou architektúrou a krásnou výzdobou. Prejdite sa po jeho rozľahlých záhradách a obdivujte množstvo sôch a budov, ktoré tu nájdete. Návšteva chrámu Gangaramaya je zážitok, ktorý stojí za to, a je úplne zadarmo.

Adamova hora (Sri Pada)

Ak milujete turistiku a prírodu, určite by ste nemali vynechať výstup na vrchol tejto hory. Adamova hora sa považuje za jedno z najkrajších miest na Srí Lanke, a to najmä vďaka nádhernému výhľadu, ktorý ponúka. Keď vystúpite na vrchol, budete mať jedinečnú príležitosť pozorovať krásy srílanskej krajiny a vychutnávať si úžasné panoramatické výhľady. Táto aktivita je bezplatná, ale musíte si vopred zaobstarať platné povolenie.

Nezabudnite na cestovné poistenie

Dôležitosť cestovného poistenia a ako ho vybaviť

Pri ceste na Srí Lanku je dôležité mať primerané cestovné poistenie, ktoré vám počas dovolenky poskytne ochranu a bezpečnosť. Cestovné poistenie vám pomôže pokryť náklady spojené s neočakávanými udalosťami, ako je strata batožiny, lekárske ošetrenie alebo zrušenie letu.

Pri uzatváraní cestovného poistenia je potrebné zvážiť niekoľko dôležitých faktorov:

 • Pokrytie liečebných nákladov: Srí Lanka je exotická destinácia, a preto je dôležité zabezpečiť si poistenie, ktoré pokryje prípadné liečebné náklady počas vášho pobytu.
 • Pokrytie straty batožiny: Poistite sa pre prípad straty alebo poškodenia batožiny, pretože vám to zabezpečí bezproblémové a bezstarostné cestovanie.
 • Pokrytie storna cesty: Nečakané udalosti sa môžu stať každému, preto sa uistite, že vaše poistenie pokrýva náklady spojené s prípadným zrušením letov alebo rezervácií ubytovania.
 • Pokrytie športových aktivít: Ak sa plánujete zúčastniť rôznych športových aktivít, napríklad potápania alebo surfovania, uistite sa, že vaše poistenie pokrýva tieto riziká.

Je dôležité preskúmať rôzne možnosti a porovnať ponuky od rôznych poisťovní, aby ste sa uistili, že ste si vybrali najlepšie poistenie pre svoje potreby. Cestovné poistenie je investíciou do vášho pokoja a bezpečnosti, preto by ste naň nemali zabúdať pri plánovaní cesty na Srí Lanku.

Včasné plánovanie a rezervácia aktivít

Odporúčané aktivity a tipy na rezerváciu výletov a exkurzií

Pri plánovaní dovolenky na Srí Lanke je dôležité vopred naplánovať a rezervovať aktivity a exkurzie, ktoré chcete absolvovať. Zabezpečíte si tak, že sa dostanete na správne miesta a že vám neuniknú žiadne zaujímavé zážitky. Tu je niekoľko odporúčaných aktivít a tipov, ako si rezervovať správne výlety a exkurzie:

  • Preskúmajte miestne pamiatky a chrámy: Srí Lanka má bohatú históriu a kultúru. Navštívte slávne pamiatky, ako je Sigírska skala alebo chrám Budhovho zubu v Kandy. Váš sprievodca vám poskytne zaujímavé informácie o histórii a význame týchto miest.
  • InPrehliadky prírody a národných parkov: Srí Lanka je domovom mnohých národných parkov, ktoré skrývajú bohatstvo flóry a fauny. Vydajte sa na safari a pozorujte slony, leopardy, rôzne vtáky a iné zvieratá v ich prirodzenom prostredí.
  • Plážové aktivity a vodné športy:Pobrežné oblasti Srí Lanky lákajú milovníkov slnka a mora. Využite možnosti relaxácie na pláži alebo vyskúšajte surfing, potápanie alebo windsurfing.
  • Kultúrne a folklórne predstavenia:

Srí Lanka je známa svojimi pestrými a energickými kultúrnymi predstaveniami. Pozrite si tradičné tance, hudbu a divadelné predstavenia, ktoré prezentujú bohatú kultúrnu tradíciu ostrova.

Ak si chcete tieto aktivity užiť naplno, je dôležité rezervovať si ich včas. Overte si dostupnosť a vyberte si spoľahlivého a kvalitného poskytovateľa služieb. Vyhnite sa rezerváciám na poslednú chvíľu, keď sa aktivity a výlety môžu vypredať a nie je isté, či sa na ne dostanete.

Ak sa rozhodnete pre rezerváciu prostredníctvom cestovnej kancelárie, dajte si pozor na jej povesť a recenzie od iných zákazníkov. Nezabudnite si tiež overiť podmienky a možnosti vrátenia peňazí v prípade neočakávaných udalostí.

Nakupujte suveníry na miestnych trhoch

Ak sa chystáte na Srí Lanku a máte radi suveníry, nemali by ste vynechať návštevu miestnych trhov. Na týchto trhoch nájdete širokú ponuku typických srílanských suvenírov, ktoré si môžete kúpiť ako pamiatku na svoju cestu. Tu sú niektoré z najlepších trhov, ktoré by ste mali pri svojej návšteve zvážiť:

Trh Pettah v Kolombe

Trh Pettah je jedným z najstarších a najväčších trhov v Kolombe, hlavnom meste Srí Lanky. Tento trh je ideálny pre tých, ktorí hľadajú autentické srílanské výrobky. Na Trhu Pettah nájdete všetko od oblečenia a obuvi až po korenie a čaj. Môžete si tu zaobstarať krásne suveníry, ako sú tradičné šperky, ručne vyrábané látky a keramika. A nezabudnite zjednávať o cene!

Galle Face Green Market v Kolombe

Galle Face Green Market je moderný a štýlový trh, ktorý ponúka široký výber suvenírov, módnych doplnkov a umeleckých diel. Môžete si tu kúpiť originálne suveníry od miestnych umelcov a dizajnérov. Trh je známy aj svojou atmosférou a veľkým výberom miestnych pochúťok, ktoré si môžete vychutnať počas prechádzky po trhu.

Kandy City Centre v Kandy

Kandy City Centre je moderné nákupné centrum, ktoré sa nachádza v Kandy. Toto centrum ponúka nielen obchody s oblečením a kozmetikou, ale aj obchody so suvenírmi. Môžete si tu kúpiť šperky, vyrezávané drevené predmety a iné tradičné suveníry. V Kandy môžete navštíviť aj miestny trh, kde nájdete mnoho ďalších zaujímavých suvenírov.

FAQ

Ako si stanoviť rozpočet a dodržať ho pri ceste na Srí Lanku

Aby ste si pri cestovaní na Srí Lanku stanovili rozpočet a držali sa ho, odporúčam najprv vyčleniť určitú sumu peňazí, ktorú ste ochotní minúť. Potom tento rozpočet rozdeľte na jednotlivé náklady, ako sú letenky, ubytovanie, strava, doprava a aktivity. Dávajte si pozor, aby ste neutratili viac, ako je váš rozpočet, a plánujte nákupy a výlety s ohľadom na túto sumu.

Kedy je najlepší čas na návštevu Srí Lanky?

Srí Lanka má tropické podnebie, ktoré sa mení podľa dvoch hlavných monzúnových období. Najlepší čas na návštevu je od decembra do marca, keď je suché a slnečné počasie. Druhým vhodným obdobím je obdobie od júna do septembra, keď na väčšine ostrova spadne menej zrážok. Výber správneho ročného obdobia závisí od vašich preferencií a plánovaných aktivít.

Kde nájsť lacné lety na Srí Lanku

Ak hľadáte lacné lety na Srí Lanku, odporúčam začať vyhľadávaním na rôznych vyhľadávačoch leteniek. Tieto vyhľadávače vám umožnia porovnať ceny letov od rôznych leteckých spoločností a nájsť najvýhodnejšiu ponuku. Ďalšou možnosťou je sledovať špeciálne ponuky a akcie leteckých spoločností, ktoré môžu mať v určitých obdobiach lacné lety na Srí Lanku.

Aké sú typy ubytovania na Srí Lanke a aké sú výhody a nevýhody každého z nich

Na Srí Lanke máte veľa možností ubytovania, od luxusných hotelov a rezortov až po cenovo výhodné hostely a penzióny. Každý typ ubytovania má svoje výhody a nevýhody, takže záleží na vašom rozpočte a preferenciách.

Aké sú tradičné srílanské jedlá a kde nájdete reštaurácie

Srí Lanka je známa svojou bohatou kuchyňou plnou exotických chutí a vôní. Medzi tradičné srílanské jedlá patria ryža a karí, kottu roti, hoppers (srílanské palacinky) a ďalšie špeciality. Ak chcete tieto pochúťky ochutnať, odporúčam navštíviť miestne reštaurácie a bistrá, ktoré sú roztrúsené po celom ostrove. Ak hľadáte autentickú srílanskú kuchyňu, vyhľadajte reštaurácie, ktoré sú obľúbené u miestnych obyvateľov.

Ako sa pohybovať po Srí Lanke a aké dopravné prostriedky sú k dispozícii

Srí Lanka ponúka turistom rôzne možnosti dopravy. Najčastejšie sa využíva verejná doprava, ako sú autobusy a vlaky, ktoré sú lacnejšie, ale môžu byť pomalé a preplnené. Ďalšou možnosťou je prenajať si auto alebo skúter, čo vám urýchli cestovanie a poskytne väčšiu flexibilitu, ale na srílanských cestách buďte opatrní. Miestne tuktuky sú tiež obľúbeným spôsobom dopravy v rámci miest a blízkych oblastí.

Aké sú najlepšie bezplatné a lacné atrakcie na Srí Lanke?

Srí Lanka ponúka turistom mnoho bezplatných a lacných atrakcií. Medzi najlepšie patrí návšteva chrámu Gangaramaya, národného parku Udawalawe alebo hory Adam (Sri Pada). Obľúbenou atrakciou, ktorú si môžete užiť zadarmo, sú aj srílanské pláže. Srílanskú kultúru a históriu môžete spoznávať v mestách ako Kolombo alebo Kandy, kde nájdete množstvo múzeí a pamiatok. Vždy si overte vstupné a otváracie hodiny konkrétnych atrakcií.

Ako dôležité je cestovné poistenie a ako ho vybaviť pri ceste na Srí Lanku?

Cestovné poistenie je pri ceste na Srí Lanku (a kdekoľvek inde) veľmi dôležité. Kryje vás pred neočakávanými udalosťami, ako je strata batožiny, úraz alebo choroba. Ak si chcete vybaviť cestovné poistenie, môžete sa obrátiť na rôzne poisťovne alebo si ho vybaviť online. Zvážte svoje potreby a prečítajte si podrobnosti o poistení, aby ste získali predstavu o poistnom krytí a podmienkach.

Ako včas plánovať a rezervovať aktivity na Srí Lanke

Odporúčam plánovať a rezervovať si aktivity v dostatočnom predstihu pred cestou na Srí Lanku. Najprv si urobte zoznam všetkých aktivít, ktoré chcete absolvovať, a vyhľadajte si informácie o ich rezervácii. Mnohé atrakcie a výlety ponúkajú online rezervácie prostredníctvom svojich webových stránok. Môžete tiež zvážiť kontaktovanie miestnych cestovných kancelárií, ktoré vám pomôžu s plánovaním a rezerváciou. Majte však na pamäti obmedzenú kapacitu niektorých aktivít a rezervujte si ich v dostatočnom predstihu.

Aké sú typické suveníry a najlepšie trhy na Srí Lanke

Srí Lanka je známa svojimi trhmi plnými zaujímavých a typických suvenírov. Medzi typické suveníry patrí čaj, korenie, rôzne druhy kvalitných látok, drevené sošky, šperky a keramika. Pripravte sa však na zjednávanie a vyjednávanie o cene, pretože to je na srílanských trhoch bežná prax.

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár