9. apríla 2024, Srí Lanka
12 minutes read

10 najlepších miest, ktoré musíte navštíviť počas dovolenky na Srí Lanke

Srí Lanka je nádherný ostrovný štát plný prírodných a kultúrnych pokladov. Pri plánovaní dovolenky na Srí Lanke je dôležité vedieť, ktoré miesta sa oplatí navštíviť.

Tento článok vás prevedie desiatimi najlepšími miestami, ktoré by ste počas svojej cesty na Srí Lanku nemali vynechať. Tieto miesta ponúkajú úchvatné prírodné krásy, historické pamiatky a kultúrne zážitky, vďaka ktorým si túto exotickú destináciu zamilujete.

Čo si odniesť

  • Srí Lanka je plná úchvatných prírodných a kultúrnych pokladov.
  • Mestá Sigiriya, Anuradhapura, Polonnaruwa a Galle ponúkajú bohatú históriu a architektonické skvosty.
  • Národný park Yala je rajom pre milovníkov divokej prírody a ponúka jedinečnú príležitosť spoznať flóru a faunu Srí Lanky.
  • Sloní sirotinec Pinnawala sa stará o ohrozené slony a poskytuje možnosť vidieť ich zblízka.
  • Chrám posvätnej zubnej relikvie je dôležitým pútnickým miestom budhistov.
  • Jaskynný chrám Dambulla je pokladnicou umenia a ponúka jedinečný pohľad na srílanskú kultúru.
  • Národný park Horton Plains je ideálnym miestom na pešiu turistiku a spoznávanie prírodného bohatstva Srí Lanky.

Sigiriya: Starobylá skala, ktorá vás prenesie do iného sveta

Sigiriya je jednou z najzaujímavejších historických a archeologických lokalít na Srí Lanke. Nachádza sa na hore a je známa svojou starobylou skalnou pevnosťou. Toto miesto sa považuje za jeden z najväčších technických, architektonických a umeleckých zážitkov v južnej Ázii.

 

Z jeho vrcholu sa naskytá úchvatný výhľad na okolitú krajinu a pamiatky. Miestne skalné fresky sú majstrovským dielom starovekého umenia. Návštevu Sigiriye by ste si nemali nechať ujsť, ak hľadáte dávku histórie, kultúry a krásnej prírody.

Anuradhapura: starobylé mesto, ktoré bolo kedysi stredom sveta

Anuradhapura bola kedysi hlavným mestom kráľovstva a centrom budhistického sveta. Je to jedna z najvýznamnejších historických a kultúrnych pamiatok na Srí Lanke. Jej pamiatky sú zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO a priťahujú návštevníkov z celého sveta. Starobylé chrámy, sochy, kláštory a ďalšie archeologické pozostatky tu predstavujú bohatú históriu a náboženstvo Srí Lanky. Návšteva Anuradhapury je ako cesta späť v čase a poskytuje jedinečný pohľad na bohatú kultúru a dedičstvo krajiny.

Anuradhapura, známa svojou bohatou históriou a duchovnou tradíciou, je skutočne fascinujúcim miestom pre každého, kto sa zaujíma o staroveké civilizácie a kultúrne poklady. Na fotografii je jeden z pôsobivých chrámov, ktorý odráža bohatstvo a krásu mesta.

Polonnaruwa: Polonnaruwa je ďalším významným historickým mestom na Srí Lanke: archeologický park, ktorý vás prenesie do minulosti

Polonnaruwa. Nachádza sa uprostred Kráľovského trojuholníka a považuje sa za jedno z najvýznamnejších archeologických nálezísk v krajine. Môžete si tu pozrieť dobre zachované ruiny starovekých chrámov, palácov a ďalších budov. Dominantou mesta je Gal Vihara, skupina sôch vytesaných do kameňa, ktorá sa považuje za majstrovské dielo srílanského umenia. Prechádzka týmto archeologickým parkom je ako cesta do minulosti a ponúka jedinečný pohľad na bohatstvo kultúrneho dedičstva Srí Lanky.

Národný park Yala: raj pre milovníkov divokej prírody

Národný park Yala je najznámejší a najnavštevovanejší národný park na Srí Lanke. Tento park je domovom mnohých druhov voľne žijúcich zvierat vrátane slonov, leopardov, medveďov, krokodílov a rôznych druhov vtákov. Môžete tu zažiť vzrušujúce safari a pozorovať zvieratá v ich prirodzenom prostredí. Národný park Yala je rajom pre milovníkov divokej prírody a ponúka jedinečnú príležitosť spoznať bohatú rozmanitosť Srí Lanky.

Národný park Yala je domovom nádherných zvierat, ktorých pozorovanie je nezabudnuteľným zážitkom. Národný park Yala je skutočným rajom pre tých, ktorí túžia objavovať a skúmať divokú prírodu a zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Mal som tú česť vidieť rôzne zvieratá na safari v národnom parku Yala. Stretol som veľké stáda slonov prechádzajúce sa po pláňach a stretol som leopardy skrývajúce sa vo vysokej tráve. Mal som tiež možnosť vidieť vzácne vtáky v ich prirodzenom prostredí. Je to miesto, ktoré ponúka jedinečnú príležitosť vidieť divokú prírodu v jej najkrajšej podobe.

Pobyt v národnom parku Yala je vhodný aj pre tých, ktorí si chcú oddýchnuť a načerpať energiu z okolitej prírody. Pre návštevníkov parku je k dispozícii široká škála aktivít vrátane turistiky a piknikov. Ak hľadáte dobrodružstvo a nezabudnuteľné zážitky, národný park Yala je tou správnou voľbou.

Sloní sirotinec Pinnawala: svetoznámy sloní sirotinec

Sloní sirotinec Pinnawala je známy sirotinec pre slony na Srí Lanke. Žijú tu slony, ktoré boli odobraté zo starostlivosti matky alebo sú zranené a potrebujú ošetrenie. Sloní sirotinec Pinnawala sa snaží zachraňovať, chrániť a poskytovať starostlivosť týmto ohrozeným zvieratám. Je to skvelá príležitosť vidieť slony zblízka, dozvedieť sa o nich viac a podporiť ochranu týchto nádherných tvorov.

Temple of the Sacred Tooth Relic: Najposvätnejšia budhistická pamiatka na Srí Lanke

Temple of the Sacred Tooth Relic je jednou z najposvätnejších budhistických pamiatok na Srí Lanke. Nachádza sa v meste Kandy a je v ňom uložený údajný zub Gautamu Buddhu. Tento chrám je dôležitým pútnickým miestom a medzi veriacimi vyvoláva hlboký duchovný význam.

Návšteva chrámu posvätnej relikvie zubu je príležitosťou spoznať bohatú budhistickú tradíciu a vzdať hold významnej relikvii.

Chrám posvätnej zubnej relikvie je svätyňa, ktorú každoročne navštívia státisíce návštevníkov. Vstup do chrámu je bohato zdobený a vyzdobený sochami a reliéfmi. Vnútri sa nachádza svätyňa, v ktorej je Buddhov zub uložený v zlatej nádobe pokrytej neoceniteľnými drahokamami a šperkami. Pre veriacich je toto miesto dôležitým duchovným pútnickým miestom, kde môžu vyjadriť svoju oddanosť a vzdať hold Budhovmu zubu.

Okrem duchovnej hodnoty ponúka Chrám posvätnej relikvie zubu aj krásnu architektúru a očarujúce prostredie. Môžete sa poprechádzať po rozľahlom areáli chrámu, obdivovať nádherné záhrady a načerpať energiu z miesta pokoja a mieru.

Galle:

Galle je malebné mesto na Srí Lanke, ktoré je známe svojou holandskou pevnosťou a koloniálnou architektúrou.
Nachádza sa na juhozápadnom pobreží ostrova a je historickou pamiatkou s bohatou históriou. Keď sa budete prechádzať úzkymi uličkami tohto pevnostného mesta, ocitnete sa uprostred holandskej koloniálnej éry. Historické budovy, starobylé kostoly a tradičné obchodíky vytvárajú jedinečnú atmosféru.

Galle je skvelým príkladom koloniálneho dedičstva na Srí Lanke. Môžete tu obdivovať elegantné koloniálne budovy s prvkami holandskej a britskej architektúry, ktoré odrážajú minulosť tejto oblasti. Pevnosť Galle je dobre zachovaná a pre svoj význam bola zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Prechádzka okolo pevnosti ponúka jedinečný pohľad do minulosti a umožňuje lepšie pochopiť históriu a kultúru Srí Lanky.

Počas návštevy pevnosti Galle si môžete urobiť výlet aj do prístavnej štvrte, ktorá je plná malebných pláží, rybárskych lodí a reštaurácií ponúkajúcich čerstvé morské plody. Môžete sa tiež prejsť po okolitej prírode, vychutnať si nádherný výhľad na oceán a objaviť malebné zákutia, ktoré dýchajú históriou.

Galle je preto ideálnym miestom pre tých, ktorí sa zaujímajú o koloniálnu architektúru a chcú sa preniesť späť v čase. Prostredníctvom jeho historických štvrtí a pôsobivých budov.

Jaskynný chrám Dambulla:

Jaskynný chrám Dambulla je jaskynný chrámový komplex, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie pamiatky na Srí Lanke. V tomto chrámovom komplexe sa nachádza množstvo nádherných sôch a malieb, ktoré zobrazujú hinduistické a budhistické témy. Je to pokladnica umenia a kultúry a ponúka návštevníkom jedinečný pohľad do dávnej minulosti Srí Lanky.

Jaskynný chrám Dambulla, známy aj ako Rangiri Dambulla Viharaya, sa nachádza v centre Šrí Lanky. Tento chrámový komplex je významným hinduistickým a budhistickým pútnickým miestom a je jedným z najstarších chrámových komplexov na svete. Pozostáva z piatich jaskýň zdobených sochami bohov a maľbami, ktoré rozprávajú náboženské príbehy a legendy. Každá jaskyňa má svoje vlastné umelecké dielo a vytvára jedinečnú atmosféru

Pre milovníkov umenia, náboženstva a histórie je návšteva jaskynného chrámu Dambulla povinným zážitkom. Tento jaskynný chrámový komplex ponúka nielen pohľad do minulosti Srí Lanky, ale aj možnosť spoznať bohatstvo umenia a náboženstva, ktoré táto krajina ponúka. Jaskynný chrám Dambulla je najvýznamnejším a najkrajším príkladom jaskynných chrámov, ktoré sa nachádzajú na Srí Lanke.

Nuwara Eliya: Britské koloniálne mesto v horách

Nuwara Eliya, v preklade Mesto svetla, je najvyššie položené mesto na Srí Lanke. Leží v nadmorskej výške 1 868 metrov a je obklopené čajovými plantážami. Mesto založili v 19. storočí Briti, ktorí sa sem prisťahovali za lepším podnebím.

Nuwara Eliya je známa svojimi koloniálnymi budovami, ktoré dodnes dodávajú mestu jedinečnú atmosféru. Medzi najznámejšie pamiatky patrí Grand Hotel, ktorý bol postavený v roku 1890, a radnica, ktorá bola postavená v roku 1880.

Okrem historických pamiatok je Nuwara Eliya aj skvelým miestom pre milovníkov prírody. V okolí mesta sa nachádza množstvo turistických trás, ktoré vedú cez čajové plantáže, lesy a vodopády.

Nuwara Eliya je ideálnym miestom pre turistov, ktorí chcú zažiť chladnejšie podnebie Srí Lanky. Vďaka nadmorskej výške je tu v lete oveľa chladnejšie ako na pobreží.

Národný park Horton Plains: raj pre milovníkov prírody a turistiky

Národný park Horton Plains je skutočným rajom pre milovníkov prírody a turistiky na Srí Lanke. Tento národný park vás ohromí svojou úchvatnou rozmanitosťou prírody a zvierat. Krajinu tu tvoria kopce, útesy, vodopády a je domovom mnohých jedinečných druhov rastlín a živočíchov, ktoré nenájdete nikde inde.

Pri prechádzke parkom budete fascinovaní krásou okolitej prírody a budete sa kochať pohľadom na malebné jazerá a zelené pláne. Tento park je ideálny pre turistov, ktorí chcú spoznať jedinečnú biodiverzitu Srí Lanky a zažiť nezabudnuteľné dobrodružstvo v prírode.

Pri návšteve Národného parku Horton Plains sa nezabudnite prejsť k najznámejšej atrakcii parku – malebnému „Worlds End“ s výškou 870 metrov. Môžete si tu vychutnať úchvatný výhľad na údolie. Je to skutočne neuveriteľné miesto, ktoré vám pripomenie, aká rozmanitá a krásna môže byť príroda.

FAQ

Akých desať najlepších miest na Srí Lanke treba navštíviť

Desať najlepších miest, ktoré sa oplatí navštíviť na Srí Lanke, sú Sigiriya, Anuradhapura, Polonnaruwa, Národný park Yala, Sloní sirotinec Pinnawala, Chrám posvätného zubu, Galle, Jaskynný chrám Dambulla, Nuwara Eliya a Národný park Horton Plains.

Čo môžem vidieť v Sigirii?

V meste Sigiriya môžete navštíviť starobylú skalnú pevnosť a obdivovať úchvatný výhľad na okolitú krajinu. Jedinečným umeleckým dielom sú aj miestne skalné fresky.

Aké pamiatky môžem vidieť v Anuradhapure?

V Anuradhapure môžete navštíviť starobylé chrámy, sochy, kláštory a ďalšie archeologické pozostatky, ktoré predstavujú bohatú históriu a náboženstvo Srí Lanky.

Čo môžem vidieť v Polonnaruwe?

V Polonnaruwe si môžete pozrieť dobre zachované ruiny starobylých chrámov, palácov a ďalších budov. Dominantou mesta je skupina sôch vytesaných do kameňa, ktorá sa považuje za majstrovské dielo srílanského umenia.

Čo môžem zažiť v národnom parku Yala?

V národnom parku Yala môžete zažiť vzrušujúce safari a pozorovať rôzne druhy voľne žijúcich zvierat, ako sú slony, leopardy, medvede, krokodíly a mnohé druhy vtákov.

Čo je poslaním slonieho sirotinca Pinnawala?

Sloní sirotinec Pinnawala sa snaží zachraňovať, chrániť a poskytovať starostlivosť slonom, ktoré boli odobraté zo starostlivosti matky alebo sú zranené a potrebujú liečbu.

Čo môžem vidieť v Chráme posvätnej zubnej relikvie?

V Chráme posvätnej zubnej relikvie sa nachádza údajný zub Gautamu Buddhu. Je to dôležité pútnické miesto pre veriacich.

Aké je historické pozadie mesta Galle?

Galle je známe svojou holandskou pevnosťou a koloniálnou architektúrou. V tomto malebnom meste sa môžete túlať úzkymi uličkami plnými historických budov, kostolov a obchodov.

Čo môžem vidieť v jaskynnom chráme Dambulla?

V jaskynnom chráme Dambulla si môžete pozrieť jaskynný chrámový komplex so sochami a maľovanými nástennými maľbami zobrazujúcimi hinduistické a budhistické témy.

Čo môžem očakávať v národnom parku Horton Plains?

V národnom parku Horton Plains môžete zažiť úchvatnú rozmanitosť prírody, kopce, útesy, vodopády a mnoho druhov endemických rastlín a živočíchov.

Blog

Blog o Srí Lance, magickém ostrově pro všechny, kdo milují přírodu, dobrodružství a pozitivně nastavené lidi.

Sleeping elephant beach resort

Rezervujte si kúsok raja už dnes

Príďte a objavte čaro Sleeping Elephant Beach Resort, kde luxus, pohodlie a príroda tvoria dokonalú harmóniu. Staneme sa súčasťou vašich nezabudnuteľných zážitkov. Tešíme sa na vás.

Rezervácia

Nájdite nás na mape

Vašu oázu pokoja a luxusu nájdete na tomto mieste.

Zobraziť viac

Potrebujete poradiť?

Môžete sa na nás v pokoji obrátiť s akoukoľvek otázkou ohľadom ubytovania, aktivít alebo služieb. Vždy vám radi odpovieme.

Formulár